Badanie parametrów wybuchowości pyłów, gazów i cieczy
Nasza firma od wielu lat współpracuje z wieloma laboratoriami oraz instytutami badawczymi, zarówno na terenie Polski jak i w obrębie Unii Europejskiej. Dzięki temu mamy możliwość identyfikacji zagrożeń w przemyśle, którymi obarczone są procesy magazynowania, przetwarzania i transportu substancji niebezpiecznych. Za naszym pośrednictwem istnieje możliwość wykonania badania parametrów wybuchowości pyłów, a także substancji ciekłych i gazowych.
Jedynymi z fundamentalnych parametrów, które pozwalają zaprojektować skuteczny system przeciwwybuchowy są maksymalne ciśnienie wybuchu Pmax oraz stała wybuchowości Kst. Zależą one m.in. od rodzaju danego produktu / surowca lub stopnia jego rozdrobnienia. W większości przypadków dane literaturowe nie pozwalają w sposób jednoznaczny określić ich wartości. W związku z tym konieczne staje się przeprowadzenie testów z wykorzystaniem konkretnego pyłu. Ważne, aby badania realizowane były przez odpowiednią jednostkę notyfikowaną. Tylko wtedy mogą być one podstawą do dalszych działań.
Odpowiadam za dział analiz i szkoleń ATEX. Z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania związane z bezpieczeństwem wybuchowym lub skieruję Cię do właściwej osoby w naszej firmie.
Zakres wykonywanych prac
W celu określenia stopnia zagrożenia jakie niesie ze sobą stosowanie danej substancji niebezpiecznej, wykorzystuje się szereg urządzeń do określenia parametrów palności i wybuchowości. Laboratorium, z którym współpracujemy, dysponuje dwoma urządzeniami służącymi do testowania wybuchowości (autoklawy wybuchowe) z objętością 20 dm³ (standard) i 1 m³ (,,golden‘‘ standard) w temperaturach atmosferycznych (25°C) i podwyższonej początkowej temperaturze (do 200°C) oraz urządzeniami służącymi do ustalania właściwości palnych płynów, gazów i par zgodnie z rozporządzeniem WE 1272/2008. Wszystkie badania spełniają wymagania systemu jakości ISO 9001.
Dla substancji pyłowych zalecane jest określenie następujących parametrów:
- Kstmax – Wskaźnik wybuchowości (EN 14034-2+A1:2011)
- Pmax – Maksymalne ciśnienie wybuchu (EN 14034-1+A1:2011)
- MEZ – minimalna energia zapłonu (EN 13821:2004)
- DGW – Dolna granica wybuchowości (EN 14034-3+A1:2011)
- Temperatura zapłonu obłoku pyłu (EN 50281, Metoda B)
- Temperatura zapłonu warstwy pyłu 5 mm (EN 50281, Metoda A)
Dla substancji ciekłych zalecane jest określenie następujących parametrów:
- DGW/GGW – Dolna granica wybuchowości/Górna granica wybuchowości (EN 14034-3, EN 1839)
- Temperatura zapłonu substancji ciekłych (WE nr 92/69/EEC metoda A.9)
- Oznaczanie maksymalnego ciśnienia wybuchu i maksymalnej szybkości narastania ciśnienia wybuchu par cieczy (EN 15967:2011)
Dla substancji gazowych zalecane jest określenie następujących parametrów:
- DGW/GGW – Dolna granica wybuchowości/Górna granica wybuchowości (EN 14034-3, EN 1839)
- Palność gazów (WE nr 92/69/EEC metoda A.11)
- Oznaczanie maksymalnego ciśnienia wybuchu i maksymalnej szybkości narastania ciśnienia wybuchu gazów (EN 15967:2011)
Zobacz film – pokaz wybuchów z udziałem palnych pyłów
Sprawdź podstawowe definicje związane z bezpieczeństwem wybuchowym: https://www.atex137.pl/lista/baza-wiedzy/definicje/
Zainteresowała Cię powyższa tematyka?
Odpowiadam za dział analiz i szkoleń ATEX. Z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania związane z bezpieczeństwem wybuchowym lub skieruję Cię do właściwej osoby w naszej firmie.
lub wyślij do nas zapytanie