Klasa temperaturowa i maksymalna temperatura powierzchni

Pobierz PDF: Dekonstrukcja bezpieczeństwa wybuchowego

Nowy, darmowy dokument, który zapewnia tylko praktyczne spojrzenie! Rzeczywiste przykłady z Polski i świata, na których podstawie przypominamy o tym, o czym wielu zapomina. Zero „suchej” teorii.

Pokazujemy błędy, które doprowadziły do prawdziwych tragedii, a także przykłady firm, które postępują zgodnie z wymaganiami Dyrektywy ATEX USER.

    Pobierz przewodnik ATEX

    Pokazujemy błędy, które doprowadziły do prawdziwych tragedii, a także przykłady firm, które postępują zgodnie z wymaganiami Dyrektywy ATEX USER.

    Co zyskasz dodatkowo:

    ▶ merytoryczne studia przypadków wsparte zdjęciami, a także filmami
    ▶ informacje o darmowych szkoleniach online
    ▶ darmową wiedzę, której nie znajdziesz nigdzie indziej
    ▶ dostęp do najnowszych odcinków podcastu ATEX

    Podczas doboru urządzenia pod kątem temperatury zapłonu obłoku i/lub warstwy pyłu, użytkownik instalacji powinien wyznaczyć maksymalną dopuszczalną temperaturę powierzchni urządzenia Tmax uwzględniając przy tym odpowiedni margines temperatury (zgodnie z PN-EN 60079-14). Najważniejsze informacje w tym zakresie zostały przedstawione w tabeli poniżej.

     

    MAKSYMALNA DOPUSZCZALNA TEMPERATURA POWIERZCHNI URZĄDZENIA DLA PYŁÓW
     OBŁOK PYŁU WARSTWA PYŁU
    Tmax = 2/3TCLgdzie TCLjest temperaturą zapłonu przewidywanego obłoku pyły poniższe metody są równorzędne i zapewniają ten sam poziom bezpieczeństwa. Wybór jednej z nich jest uzależniony od metody zastosowanej do wyznaczenia maksymalnej temperatury powierzchni urządzenia:
    metoda bezpyłowa metoda warstwy pyłu
    Tmax = T5mm – 75oC

    gdzie T5mm jest temperaturą zapłonu 5mm warstwy pyłu
    ważne: wraz ze wzrostem grubości warstwy pyłu spada minimalna temperatura zapłonu warstwy pyłu oraz rośnie izolacja termiczna. W przypadku gdy grubość warstwy pyłu przekracza 5mm należy zastosować odpowiednią korelację pokazującą zależność między maksymalną dopuszczalną temperaturą powierzchni, a grubością warstwy pyłu lub przeprowadzić odpowiednie badania.
    Tmax = T12,5mm – 25oC

    gdzie T12,5mm jest temperaturą zapłonu 12,5mm warstwy pyłu.
    ważne: wzór ma zastosowanie tylko dla przypadków gdzie grubość warstwy pyłu nie przekracza 12,5mm

     

    W przypadku atmosfer wywołanych obcością gazów i/lub par cieczy, margines temperaturowy powinien zostać określony przez producenta na etapie oceny zgodności produktu i uwzględniony w klasie temperaturowej / maksymalnej temperaturze powierzchni danego urządzenia.

    W zależności od rodzaju zastosowanej ochrony przeciwwybuchowej informacja o klasie temperaturowej / maksymalnej temperaturze powierzchni może dotyczyć wnętrza lub części zewnętrznych oznaczonego urządzenia.

    W przypadkach, gdzie maksymalna temperatura powierzchni nie zależy głównie od samego urządzenia, a od warunków specjalnych (na przykład od sposobu montażu, czy temperatury medium w urządzeniu) oznaczenie klasy temperaturowej / maksymalnej temperatury powierzchni powinno posiadać dodatkowy symbol „X”. Informuje on użytkownika, iż do bezpiecznego stosowania danego urządzenia niezbędne jest spełnienie specjalnych warunków.

    Klasa temperaturowa oraz maksymalna temperatura powierzchni wyznaczana jest dla temperatury otoczenia w zakresie od -20 do +40oC, w przeciwnym wypadku oznaczenie urządzenia powinno informować o tej specjalnej sytuacji. W praktyce na tabliczce znamionowej umieszcza się symbol Ta lub Tamb z odpowiednim zakresem temperatury otoczenia względnie poprzez „X”.


    Należy pamiętać, że:

    • w przypadku atmosfer potencjalnie wybuchowych wywołanych obecnością par i/lub gazów na tabliczce znamionowej urządzenia umieszczana jest klasa temperaturowa (np. T6),
    • w przypadku atmosfer potencjalnie wybuchowych wywołanych obecnością pyłów na tabliczce znamionowej urządzenia umieszczana jest maksymalna temperatura powierzchni (np. T85°C).

    Zainteresowała Cię powyższa tematyka?

    Mariusz Balicki
    Mariusz Balicki – jestem do Twojej dyspozycji

    Odpowiadam za dział analiz i szkoleń ATEX. Z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania związane z bezpieczeństwem wybuchowym lub skieruję Cię do właściwej osoby w naszej firmie.

    lub wyślij do nas zapytanie