FILM – zapłon cysterny – prawdopodobną przyczyną wyładowanie elektrostatyczne

Iskra pochodząca od naładowanego elektrostatycznie człowieka może osiągnąć wartość 90 mJ, co wystarcza do zapłonu praktycznie wszystkich palnych gazów i par cieczy stosowanych w przemyśle, a nawet części pyłów (np. pyłu mąki, cukru, aluminium, dużej części półproduktów farmaceutycznych, żywicy epoksydowej itd.). Cysterna drogowa, m.in. ze względu na znacznie większą pojemność elektrostatyczną, może być źródłem iskry elektrostatycznej, której energia osiągnie nawet 2250 mJ. Z tego względu pojazdy tego typu mogą być źródłem bardzo efektywnego źródła zapłony atmosfery wybuchowej. Przykład takiego zdarzenia przedstawia poniższy film.

Sprawdź także – dodatkowe materiały

W wielu branżach wyładowania elektrostatyczne stanowią jedno z najważniejszych źródeł zapłonu. Poniżej w jednym miejscu zebraliśmy niezwykle interesujące materiały pokazujące skalę potencjalnego zagrożenia. Na naszej liście znajdziecie studium przypadku ujawniające jak doszło do zapłonu atmosfery wybuchowej, która powstała w chwili przesypywania przez pracownika proszku z plastikowej beczki do metalowego zbiornika oraz dwa filmy. Pierwszy z nich pokazuje jak doszło do zapłonu oparów palnej cieczy w czasie jej przelewania z beczki do zbiornika IBC. Z kolei drugi przedstawia potężne wyładowania elektrostatyczne powstałe w czasie pracy przenośnika taśmowego.

  1. [Studium przypadku] – zapłon obłoku pyłu spowodowany elektrycznością statyczną
  2. [FILM] – wyładowanie elektrostatyczne doprowadziło do zapłonu i wybuchu oparów palnej cieczy
  3. [Film] – potężne wyładowania elektrostatyczne podczas prac przenośnika taśmowego

Zainteresowała Cię powyższa tematyka?

Mariusz Balicki
Mariusz Balicki – jestem do Twojej dyspozycji

Odpowiadam za dział analiz i szkoleń ATEX. Z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania związane z bezpieczeństwem wybuchowym lub skieruję Cię do właściwej osoby w naszej firmie.

lub wyślij do nas zapytanie