Firma recyklingowa oraz dostawca technologii ukarani za wybuch pyłu

Wybuch do którego doszło 3 października 2011 roku powalił jedną ze ścian hali zakładu recyklingowego zlokalizowanego w Newchapel (UK). W wyniku zdarzenia rannych zostało osiem osób, w tym pięć poważnie. W konsekwencji poniesionych obrażeń 30 letni mężczyzna został wprowadzony, w trwającą 15 tygodni, sztuczną śpiączkę.

Surowe kary za złamanie przepisów BHP

Firma recyklingowa Ereco EMEA Corp Ltd z siedzibą w Sussex za złamanie przepisów BHP oraz szkody do jakich doszło na terenie obszaru przemysłowego Hobbs Industrial Estate została zobowiązana do zapłacenia 60 tys. funtów kary.

W ramach dochodzenia ukarano także firmę Paramount Waste Extraction Ltd, która była producentem urządzeń pracujących w feralnym zakładzie recyklingowym. Firma ta, za – jak to zostało określone – „luźne podejście” do kwestii bezpieczeństwa wybuchowego, pomimo ostrzeżeń płynących z firm trzecich, została zobligowana do wypłaty kary w wysokości 32 tys. funtów.

Komentarz eksperta

Jak mówi Bartosz Wolff, prezes GRUPY WOLFF, podstawowe składniki większości tonerów to żywica poliestrowa, różne tlenki metali oraz sadza. Wszystkie te substancje są łatwopalne i stwarzają poważne ryzyko wybuchu. Przykładowo podczas oceny ryzyka wybuchu, którą nasi eksperci wykonywali dla nowobudowanej instalacji przyjęcia, magazynowania i pakowania tonera w pojemniki okazało się, że wartość minimalnej energii zapłonu tonera była mniejsza od najniżej wartości energii zapłonu iskry wytworzonej przez urządzenie testujące (MEZ<10 mJ). Oznacza to, że do wybuchu może doprowadzić najmniejsza iskra, jak choćby wyładowanie elektrostatyczne. Testy wskazały także na wysokie maksymalne ciśnienie wybuchu przekraczające 8 bar g. Przeprowadzona analiza była kluczowa dla prawidłowego zaprojektowania i zabezpieczenia instalacji.

Wyniki dochodzenia

W ramach dochodzenia służby wskazały, że tonery poddawane recyklingowi w zakładzie były składowane w nieodpowiedni sposób. Ponadto zakład nie posiadał procedur bezpieczeństwa, które ograniczałyby zagrożenia związane z obecnością w procesie substancji niebezpiecznych. Nie została także wykonana ocena ryzyka związana z możliwością wystąpienia pożaru i wybuchu.

Śledztwo wskazało również, że firma Paramount Waste Extraction Ltd, odpowiedzialna za zaprojektowanie i dostawę urządzeń stasowanych w zakładzie, nie uwzględniła prawdopodobnej sytuacji niebezpiecznej występującej podczas przeróbki kartrydży do drukarek, które wcześniej nie zostały całkowicie opróżnione. Stwierdzono ponadto, że Paramount Waste Extraction Ltd, w celu określenia czy podczas pracy konstruowanych urządzeń może dojść do powstania atmosfery wybuchowej, bazowała jedynie na ogólnych informacjach.

Ereco EMEA Corp Ltd przyznała się do łamania przepisów BHP oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W lutym br. firma została ukarana grzywną w wysokości 30 tys. funtów. Obciążono ją również kosztami rozprawy w wysokości 30 tys. funtów. Paramount Waste Extraction Ltd została ukarana grzywną w wysokości 16 tys. funtów oraz nakazano jej zapłacić 16 tys. funtów na poczet kosztów sądowych.

Komentarze po wybuchu

Po ogłoszeniu wyroków Michelle Canning, inspektor ds. BHP, powiedział: „Wszyscy pracownicy zaangażowani w ten incydent mieli ogromne szczęście, że ta eksplozja nie zakończyła się fatalnie. Firma Ereco przed rozpoczęciem pracy z niebezpiecznymi substancjami nie podjęła wymaganych środków ostrożności, co doprowadziło do tego poważnego, zagrażającego życiu wybuchu. Zarówno projektanci, jak i dostawcy urządzeń muszą upewnić się, że ryzyko związane z użytkowaniem ich sprzętu zostało wyeliminowane poprzez projekt zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa, uwzględniający przy tym możliwość ich niewłaściwego użytkowania przez personel.”

Następnie głos zabrała Denise Turner-Stewart, członek gabinetu Rady Hrabstwa Surrey, która powiedziała: „Pomimo ostrzeżeń, Ereco nie poradziło sobie z zagrożeniem w swojej fabryce, co doprowadziło do katastrofalnego wybuchu palnego tonera w proszku.  Współpracujemy z pracodawcami, aby pomagać im przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ale gdy mimo to mają oni luźne podejście do bezpieczeństwa narażając przez to zdrowie ludzi, nie wahamy się podjąć działań egzekucyjnych i prawnych.”

Zainteresowała Cię powyższa tematyka?

Mariusz Balicki
Mariusz Balicki – jestem do Twojej dyspozycji

Odpowiadam za dział analiz i szkoleń ATEX. Z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania związane z bezpieczeństwem wybuchowym lub skieruję Cię do właściwej osoby w naszej firmie.

lub wyślij do nas zapytanie